Je lepší ucho mít.

Kobylky a mák

12. listopadu 2015 v 19:59 | Annika |  Dopisy pro nikoho
Hop a skok, rychle skoč, kobylko ty krásná.
Kde jsou, Juliáne, ty růžové časy, kdy byla japonština brnkačka?
Kdy jsem na hodinách četby četla přitroublé články o ničem? Nyní se vše, co čtu a překládám, točí kolem pojmu kaiša. "Firma." Je to důležité. Ale je to taky pěkně nepříjemné.
Kde jsou dny naplněné radovánkami ve formě obyčejných jednoduchých partikulí? Zkus si to vyslovit nahlas. Složené partikule. Nemrazí tě z toho v zádech?
Složené partikule mě pravda trápily už v druháku, teď, když vypukl třetí ročník, mě však doslova zaplavily.
Projít třeťákem s grácií se mi zatím jeví jako úkol skutečně nadlidský.


Část spolužáků odjela do Japanu a naopak přijeli senpaiové, kteří se zařadili do našeho ročníku. Jsou příjemní. Bála jsem se, že se mezi nimi budu cítit osaměle, ale snad to nakonec nehrozí.
Problém je, že jsou zatraceně dobří a z celkem šikovné studentky se najednou dle očekávání stala spodina. Mé sebevědomí je v tuto chvíli na nule. Přijde mi, že všichni mí staří spolužáci jsou na tom líp, než já.
Přichází krušné časy plné učení a odhánění výčitek svědomí, že jsem přes léto sice plnými hrstmi nabírala nové zážitky, ale zato se tak málo učila...

Vypisovat si své pocuchané nervy do dopisu však nemá smysl. Raději slyš toto: představ si, dnes jsem poprvé ochutnala kobylku. Nikdy jsem si nemyslela, že něco takového dokážu pozřít. Když spolužák M., který mi tento zážitek poskytl, otevřel svačinovou krabičku a v ní byla hromada kobylek, zamrazilo mě snad ještě víc, než když si nahlas řeknu "složené partikule". Když pak jednu nabral hůlkami, strčil mi ji před obličej a já viděla ty dlouhé nohy a tělíčko...
Zavřela jsem oči, pokusila se vypnout mozek a nechala spolužáka, ať mi sám sousto vsune do úst.
A člověče, ta kobylka byla fakt dobrá!
Jen se trochu zasekávala mezi zuby.

※ ※ ※

Těsto se tiše chladí v lednici.
Asi tři týdny uplynuly od mého ochutnávání kobylek. Od té doby jsem je, mimochodem, ochutnala ještě jednou. Nyní mi však místo nich mezi zuby skřípe dotěrný, ale chutný mák, a nevyslovená myšlenka, že bych se měla podívat na kandži. Tento týden byl přímo extrémně náročný. Cítím, že potřebuji naléhavě na chvíli odstřihnout mozkovnu od zničeného těla - musím ale vydržet ještě do zítřejšího večera. Pak už jen přijdou na řadu samé pěkné věci a já vstanu z popela jako malé ochmýřené fénixátko plné vitality, na níž jsem dnes o hodině překladatelských cvičeních nemohla přijít, jak se řekne japonsky. Kacurjoku. Myslím, že si to nyní provždy zapamatuji.

Ocitla jsem se, kamaráde, v jedním slovem nevyjádřitelné situaci. A to v té, že jistý muž, jehož zde zvu jako jistý muž, objevil mou růžovou labutí říši.
Cítím úlevu, že to konečně přišlo a že mě už víckrát nebude hlodat strach, že budu nařčena z tajnůstkaření. Zároveň se však objevil nový pocit lehké, ale nechutně vlezlé nervozity.
Věděla jsem, že jednoho dne tento okamžik přijde. Onen den byl ten stejný den, kdy jsem ochutnávala ty v předchozím dopise zmíněné kobylky. Nebo spíš - kobylky jsem ochutnávala s tím, že jistý muž blog co nevidět najde, stačí mu udělat už jen jediný krůček.

Jistému muži se nelíbí, že mu říkám jistý muž. Řekni, Juliáne, chtěl bys, aby o tobě někdo psal jako o jistém muži?
Já asi ne.
Což však nic nemění na tom, že se nic nemění, protože tato varianta označení je dokonce hned z několika důvodů tou nejvhodnější.

Těsto se chladí v lednici, mák skřípe mezi zuby a mně se po jistém muži přímo bolestně stýská...


Annika
 


Komentáře

1 stuprum stuprum | Web | 12. listopadu 2015 v 21:12 | Reagovat

Bů, teď už nebudeš tak otevřená. :)

2 Vlasta Vlasta | E-mail | Web | 13. listopadu 2015 v 14:39 | Reagovat

Nevím, jestli je dobře nebo špatně, že jistý muž objevil tvé království. Na druhou stranu, nepsala jsi tu a nepíšeš nic tak zásadního a niterního, alespoň podle mého názoru. Takže to snad nic neovlivní. :)
Kobylek se bojím, neochutnala bych je. :D A co se týče japonštiny - smekám, že to zvládáš. Tolik znaků a tolik odlišností a tak, já bych to asi nedala. :) A jak to vypadá s tvou možnou vysokoškolskou cestou do Japonska? :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama