Je lepší ucho mít.

Po stopách neznámé modři

30. října 2015 v 18:15 | Annika |  Třeskuté tvoření
Na stěně jednoho pokoje v bytě jistého muže visel čínský amulet v podobě mince na červené šňůrce a s červenými třásněmi. Visel tam při mé první návštěvě a visel tam nesporně už i před mou první návštěvou. Vypadal podobně jako ten na fotografii vlevo.
Při každém pobytu v tomto pokoji jsem jej bezmyšlenkovitě pozorovala. Nikdy jsem o něm nemluvila a ani muž o něm nemluvil; amulet poklidně visel na zdi a pokoj žil svým životem. Až o jednom víkendu na něj z jakéhosi důvodu přišla řeč.

A o tomtéž víkendu se mi onen amulet nedlouho po rozmluvě, která se jej týkala, podařilo nešťastnou náhodou zničit.

V mužově nepřítomnosti jsem jej vzala do rukou, vypískla své typické "jů, znaky!" a najednou, naprosto zničehonic z něj odpadly třásně. Hrozně jsem se polekala a zděšeně muži sdělila, co se přihodilo. K mé úlevě se však nezlobil, zacuchané třásně vyhodil a řekl mi, ať si zbytek odnesu a přetvořím jej v něco jiného...


Po příchodu domů jsem z amuletu odstřihla červenou šňůru s ozdobným uzlem a nechala si jen minci a korálek. Ty pak dlouho, předlouho ležely na skříni a překážely zbytku rodiny, než jsem se konečně odhodlala s nimi něco provést.

Mince je velká tak, že ji akorát příjemně sevřu v ruce. To znamená, že na náhrdelník je už příliš robustní a navíc i těžká. Ať jsem si hlavu lámala jakkoliv, nenapadlo mě nakonec nic inteligentnějšího, než...

...vytvořit nový amulet.


Červená je barva štěstí. Když si zadáte do googlu chinese lucky coin/amulet/charm/cokoli, červená vás zaplaví ze všech stran. Proto jsem byla od počátku rozhodnutá červenou pro tento nový amulet nepoužít. Ne, že bych nechtěla, aby nosil štěstí. Originalita však není jediný důvod, proč jsem se rozhodla pro jinou barvu.

Na hodině klasické čínštiny jsme se kdysi před rokem bavili o barvě 青 (čching). Byla prý ve staré Číně nejpopulárnější barvou. Čching se prý dá přeložit jako modrá, ale taky je to trochu zelená, šedá a černá. Podle našeho vyučujícího nikdo neví, jak tato barva, u starých Číňanů tolik oblíbená, přesně vypadá.

Nu, a já se rozhodla právě do této barvy sladit svůj výtvor.
Ne, že bych byla tak odvážná a tvrdila, že se mi podařilo definovat tajemnou barvu čching. Samozřejmě jsem si ale tuto barvu ve své obrazotvornosti vždycky nějakým způsobem představovala. Nejde přeci představovat si barvu bez barvy! Moje čching vždycky vypadala jako sytě tmavě modrá s lehkým nádechem do zelena. A sestřiny hnědé korále při správném nasvícení hází odlesky přesně v této barvě. Z doby, kdy jsem onen náhrdelník vyráběla, mi ještě zbylo přesně čtyřicet korálků - ideální příležitost je spotřebovat! I začala jsem tedy rozvíjet strategii, jak si s tvorbou amuletu poradím.

Zaprvé: bylo zapotřebí získat správnou šňůru na zavěšení.
Zadruhé: jak vyřešit a z čeho všeho přesně udělat třásně.
Zatřetí: jak tam zakomponovat oněch 40 hnědých korálků s modrým odleskem.

Začněme prvním bodem, tedy šňůrou. Doma máme poměrně solidní sbírku nejrůznějších provázků. Prohrabala jsem se jí opravdu důkladně, nenašla jsem však ani jediný, který by se hodil k mým spádům. Rozhodla jsem se tedy pátrat v korálkářství, případně v galanterii.
V korálkárně jsem nalezla několik velmi hezkých stužek a provázků, ani jeden však nebyl v barvě čching, případně v té správně bronzové hnědé. A tu mě napadlo - vždyť já si můžu šňůrku splést sama!
V mé oblíbené galanterii, kde mají ohromný výběr bavlnek, jsem správný odstín modři po chvilce pátrání našla, a k ní i ladící hnědou. Doma jsem pak ze dvou hnědých bavlnek a jedné modré spletla copánkový provázek, na který jsem navlékla korálek a minci.

Řešení druhého a třetího bodu už bylo o něco snadnější. Sestřiných korálků bylo čtyřicet, rozhodla jsem se tedy pro dvacet třásní, na nichž bude po dvou těchto korálcích + 30 drobných korálků v barvě čching, které se mi v korálkárně po dlouhém a usilovném hledání podařilo ulovit. S tím, že ani jedno vlákno z třásně nemělo být stejné.

Poté, co jsem vše smotala, navlekla a zajistila "nebezpečná" místa lepidlem, jsem ještě škaredý velký uzel nad korálkem omotala modrou bavlnkou - aby jej zakryla a aby bylo rozložení modré barvy trochu vyváženější.


Fotografie žel jako obvykle nevyšly úplně tak, jak bych si přála. Ta slavná barva čching, o které tu pořád básním, nakonec vyšla maličko jinak, než jak vypadá ve skutečnosti.


Zbývalo už jen jediné - instalovat výtvor zpátky do mužovy domácnosti. Původní plán byl jasný: pověsit amulet potají na místo, kde visel předtím a v duchu se chichotajíc pozorovat, jak dlouho bude muži trvat, než zaregistruje jeho přítomnost.

Na poslední chvíli jsem však vše přehodnotila a od těchto ďábelských úmyslů upustila; amulet jsem prostě a jednoduše vylovila z batůžku, ukázala jej muži a sdělila mu, že bych byla ráda, kdyby si jej pověsil zpátky na původní místo. Trochu jsem měla strach, protože jsem očekávala odmítavou reakci - dostala jsem od něj zbytky původního amuletu proto, abych z nich udělala něco na Fler a ne, abych mu je vrátila zpátky přetvořené v novou ozdobu, která by mu překážela v bytě. A ano, první reakcí skutečně bylo odmítnutí - ale nakonec se dobrá věc podařila, věrná láska zvítězila a amulet úspěšně visí.

Vlastně se nic moc nemění. Pokoj bude dál žít svým vlastním životem, o amulet nejspíše čas od času bezmyšlenkovitě zavadím pohledem a teď už nebude žádný důvod se o něm bavit. Jedna věc je ale jiná, a není to jen tmavě tyrkysová barva. Tomuto amuletu po neopatrném dotyku nenechavých prstů neupadnou třásně!


Annika
 


Komentáře

1 Natas Natas | Web | 30. října 2015 v 20:14 | Reagovat

Zdá se, že amulet našel své místo a to je u tebe.

2 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 30. října 2015 v 21:02 | Reagovat

To vypadá opravdu nádherně! A bylo s tím práce... Člověk si tak té věci cení mnohem více a je s ní více spjatý, než kdyby ji koupil v obchodě.

A možná chtěla mince shodit staré šaty, protože věděla, že dostane ještě hezčí! :D

3 stuprum stuprum | Web | 31. října 2015 v 22:32 | Reagovat

No, bezesporu jsi dobrá žena svému muži. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama