Je lepší ucho mít.

Kouzelná flétna

12. září 2015 v 21:20 | Annika |  Divadlo a hudba
Na konci léta vypuklo a před týdnem opět skončilo Divadlobraní - možnost koupit si lístky na zářiová představení v Národním divadle o 40% levněji. Pro mě to byla naprosto ideální příležitost, neboť v září mám stále ještě volno, škola mě čeká až v říjnu. A tak jsem se rozhodla tento měsíc strávit kulturně.
Mým plánem bylo jít na čtyři představení: nejprve s jistým mužem do Stavovského divadla na Kouzelnou flétnu (o které bude pojednávat tento článek), poté sama do Státní opery na La Bayadère, pak se spolužákem A. do Národního divadla na Rusalku a nakonec po boku sestry se poprvé podívat na Novou scénu na Podivuhodné cesty Julese Vernea.

Na Mozartovu Kouzelnou flétnu jsem se těšila, nejvíce ale ve mě z pocitů převažovala zvědavost. Představení vybral muž a já právě hlavně z oné zvědavosti souhlasila, že by to mohl být dobrý nápad. Velmi dobře si pamatuji na plakáty se dvěma slečnami - zmrzlinami, kterých byla na začátku letošního roku Praha plná. Když jsem tak ty plakáty pozorovala, vždycky jsem si říkala: "To bude nějaká ztřeštěnost."
A desátého září jsem dostala možnost zjistit, zda tomu tak skutečně je.


Nutno přiznat, že jsem možná udělala drobnou chybu v tom, že jsem si dopředu nenastudovala děj. Sice jsem si něco maličko z Kouzelné flétny pamatovala, byly to ale spíš jen informace typu: "je tam Tamino a Pamina, praštěný Papageno a Papagena, a taky Královna noci, která zpívá strááášně vysoko". Spoléhala jsem tedy na to, že si děj přečtu v programu před začátkem - to jsem však nestihla, a tak příběh vypuknul a já zpočátku nevěděla, která bije. Zápletka však naštěstí těžká není, tak jsem se dokázala poměrně rychle zorientovat - i tak mě ale ono zorientovávání okradlo o čas, který jsem mohla plně věnovat vychutnávání si díla.

Princ Tamino je napaden velkým hadem a zachráněn dámami Královny noci, která mu dá poté za úkol vysvobodit její dceru Paminu ze spárů velekněze Sarastra. Obdrží od ní kouzelnou flétnu, která mu má na cestě pomáhat, a společně s ptáčníkem Papagenem se vydává na cestu. Když však dorazí do Sarastrova paláce a téměř se jim podaří s Paminou utéct, zjistí, že Sarastro vlastně vůbec není padouch, ale moudrý a osvícený muž, kterého všichni ctí - Královna noci je oklamala. Hrdinové musí projít několika zkouškami, aby prokázali své ctnosti a aby vše dobře dopadlo a Tamino se mohl těšit ze své lásky k Pamině a Papageno získal svou vysněnou družku Papagenu.

V tom, že mě čeká netradiční podívaná, jsem se nezmýlila.
Celé představení provázela postava, která v příběhu jinak vůbec nemá co dělat - a to sám Mozart, který se po jevišti promenádoval, či se po něm válel, sem tam si dirigoval, občas však i zasahoval do děje - a hlavně, dělal tlumočníka, kdykoliv se nezpívalo a postavy spolu pouze obyčejně hovořily. Postava pronesla svou repliku v němčině a Mozart ji na to zopakoval česky - většinou plačtivým tónem, který byl občas poněkud obtěžující.
Jistému muži Mozart věčně se motající po jevišti silně lezl na nervy. Já mám ve zvyku si velmi rychle proti otravným věcem automaticky vytvářet filtry. A tak už zhruba někdy v polovině prvního dějství jsem milého Mozarta prostě přestala vnímat.
Filtry si však žel nedokážu vytvářet na úplně všechno. A přitom bych velmi ráda odfiltrovala tři génie, kteří provázeli milého Tamina a Papagena na jejich dobrodružství a vedli jejich kroky k úspěchu. Tři mladičké pěvkyně, které vystupovaly v těchto rolích, byly velmi nesourodé co se barvy hlasu týče - a to mě neskutečně dráždilo. Když jsem je slyšela, měla jsem pocit, jako bych v ruce držela krásnou křehkou broušenou skleničku - ale mohutně naprasklou.
Muž byl jimi naopak nesmírně nadšen a líbily se mu snad nejvíce z celého představení. A já pořád přemýšlím, zda ta rozdílnost barev hlasů byla záměrná nebo ne.


Pamina a Papageno - a po straně dirigující Mozart.

Jelikož nejsem úplnou fanynkou klasicismu, opera se mi sice moc líbila, ale nedokázala jsem si ji tolik užít jako například díla romantická. Hudebně se mi možná více líbila i před měsícem shlédnutá Fuxova Costanza e fortezza, která naopak patří do období baroka. Klasicismu si ráda dopřávám jen po doušcích. Hodinu a půl dlouhá opera však už na mě možná byla trochu moc.
První dějství uběhlo křepce a svižně, druhé mě však nebavilo. Postavy chodily s páskami přes oči po jevišti a plnily své zkoušky. Děj jsem dopředu nastudovaný neměla a z toho, co jsem na scéně viděla a vyčetla z titulků, jsem moc nedokázala pochopit, jaký mají jejich činy smysl. Když však přišel konec, připadalo mi to zase až moc náhlé. A nepochopila jsem, proč se Pamina na konci vrhla do náruče Mozartovi a ne Taminovi.

Vizuálně si tvůrci se scénou opravdu vyhráli. Mimo pěkných kostýmů a efektů mě však hlavně upoutaly občas až lehce znepokojivé kulisy, které se během děje neustále měnily. Scéna celkově byla velmi proměnlivá - a v jednom kuse se po ní sem a tam někdo pohyboval. Často jsem nechápala, kdo to je, kde se tam vzal a na čí je straně, pokud vůbec na něčí straně je...

※ ※ ※

Když jsem z představení odcházela a rozjímala o svých dojmech z tohoto představení, první slovo, které mě napadlo, byl můj oblíbený "bizár". Nicméně ne ve špatném slova smyslu. Inscenace Kouzelné flétny ve Stavovském divadle mě rozhodně velmi zaujala a naplnila mě dobrou náladou - ale znovu bych na ni asi nešla.

____________________
Zdroj obrázků: web Národního divadla


Annika
 


Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 13. září 2015 v 13:02 | Reagovat

Moc krásně napsané. A dávám velkou pochvalu za design stránek, krásně se sebou všechno ladí, jsou opravdu pěkné. :)

2 Vlasta Vlasta | E-mail | Web | 13. září 2015 v 14:35 | Reagovat

Letos jsme si měli vybrat, jestli se školou chceme jet na dvě opery (jednou z nich byla Kouzelná flétna) nebo na činohru a ony Podivuhodné cesty Julese Verneho. Chtěla jsem se podívat na dvě opery, zvlášť Kouzelná flétna mi přijde jako takový základ, který bych si neměla nechat ujít (vzhledem k tomu, že se Státní opera bude teď nějak opravovat nebo co), jenomže spolužáci to přehlasovali na tu činohru, škoda.

Užívej si mimořádně vydařené babí léto! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama