Je lepší ucho mít.

Korálkový ekočtyřboj

16. srpna 2015 v 19:17 | Annika |  Třeskuté tvoření
Chytla jsem recyklační vlnu. Hned dvojitou - krom zpracovávání nevyužitých tvořivých materiálů a korálků se ještě pachtím se seminární prací o plýtvání jídlem. O tom se však v tomto článku psát nechystám. (Akorát si jen neodpustím jedno táhlé zavytí: achich ouvej, jsem nechutný prokrastinátor, zatraceně mi to neodsejpá.)
Dala jsem si pauzu od červených kanafasových kytiček a rozhodla se prohrabat krabicí na šperky, konkrétně oddílem "náhrdelníky". Připadalo mi, že na to, jak moc jich mám, mnoho z nich nenosím. Některé, většinou z dětství nebo nevhodné dárky, jsem dala úplně stranou. Narazila jsem však také na prapodivné čtvero náhrdelníků vlastní výroby, které poprvé spatřily světlo světa již dávno. Většinou šlo o mé prvotiny.
"Ach bože, tak to je vskutku děsné," napadlo mě jen. A hned druhý den jsem se pustila do jejich předělávání.

Nejsem žádná zručná korálkářka, pokroky dělám hlemýždím tempem a jsem si jistá, že až produkty svých recyklačních snah najdu za pár let, napadne mě opět ta stejná myšlenka a předělám je ještě jednou. V tuto chvíli jsem však s výsledky pokud ne spokojená, tak aspoň spokojenější než s tím, čím byly před recyklací. Alespoň tedy ve většině případů. Protože mistr tesař se někdy utne a Annika se leckdy utne.Tak to vidíte, přátelé.

1. Čtverečkaté čosi (nenafoceno na blogu).
Většinou, když jsem spatlala nějaké nové třeskuté dílko, vydala jsem o něm na svém starém blogu článek. Tato věc však zdokumentována nebyla. Nenašla jsem ani článek v Království Bílých Růží, ani fotky v počítači. Pamatuji si nicméně, že už tehdy jsem s tímto výtvorem nebyla úplně spokojená.

Hlavním cílem se pro mě stalo znovu využít kovové čtverečky.


Rozbor:
♦ Dvojřadé zapínání a stříbrné korálky: uschovány pro pozdější využití
♦ Červené korálky a kovové čtverečky: znovuvyužity

Přidaná hodnota:
♦ Tmavě červené korálky a ketlovací jehly: nalezeny ve tvořivé skříňce, využity
♦ Velký kovový čtvereček: dokoupen
♦ Jednořadé zapínání: převzato z náhrdelníku "Zelené zlo", viz nížeJsem nyní mnohem spokojenější, ač výsledek ideální není. Jisté je to, že jelikož jsem člověk hodně nosící červenou, je pro mě náhrdelník nyní mnohem lépe kombinovatelný s oblečením.

※ ※ ※

2. Zelené zlo (rovněž nenafoceno na blogu)
Čtverečkaté čosi jsem si na sebe párkrát vzala, pokud se nepletu. Zelené zlo však zůstalo před veřejností navždy skryto až do svého posledního dne, kdy jsem na něj vzala nůžtičky a rozpitvala jej na prvočinitele.

Zde jsem chtěla vdechnout nový život hlavně bílým růžím.


Rozbor:
♦ Bílé růže z fima: znovuvyužity
♦ Zelená kolečka z fima, světle zelené a bílé korálky: uschovány pro pozdější využití
♦ Zapínání: použito k předělání "Čtverečkatého čosi"

Přidaná hodnota:
♦ Sponka: dokoupenaZ náhrdelníku se stala spona do vlasů. Ani zde nejsem úplně spokojená, protože ona dokoupená sponka mi připadá trochu nekvalitní. Jinak si ale myslím, že se výsledek poměrně povedl. Uvidíme, jak dlouho vydrží pohromadě.

※ ※ ※

3. Robustní roztomilost (zde článek v Království Bílých Růží)
"Proč jsem proboha na tak jemný náhrdelník dala ty dvě kovová kolečka?" napadlo mě při pohledu na tento náhrdelník. Kdyby nebylo jich, do recyklace bych se nepouštěla - protože kdyby nebylo jich, náhrdelník nosím mnohem víc.

Zde jsem se proto rozhodla náhrdelník udělat stejný, akorát jej zbavit oněch kovových korálků. Nemohla jsem však v korálkárně najít žádný materiál, se kterým bych byla spokojená. Nakonec jsem vybrala... ale.


Rozbor:
♦ Vše zachováno krom kovových kulatých korálků - ty byly uskladněny do tvořivé skříňky pro pozdější využití.

Přidaná hodnota
♦ Skleněné čtverečky: dokoupenyToto je jediný případ, kdy si vůbec nejsem jistá, jestli jsem svým zásahem náhrdelníku pomohla. Nemohu říct, že bych byla spokojená. Řekla bych, že to je tím, že nově přidané korálky jsou čtvercové. Nehodí se to, kulaté by byly lepší - ale takové neměli. Vidím to tak, že tento náhrdelník projde ještě jednou úpravou jen, co seženu vhodnější alternativu ke čtverečkům.

※ ※ ※

4. Dvoubarevný dusič (zde článek v Království Bílých Růží)
Zase to kovové kolečko! I zde mě silně iritovalo a rozhodla se jej odstranit. Navíc se změnila doba a změnila se i Annika. Před třemi lety jsem ráda nosila obojky těsně obtahující krk. Dnes už to však nesnáším tak dobře jako tehdy - přišlo mi, že mě tento náhrdelník škrtí.

Zde bylo mým záměrem náhrdelník rozšířit, zbavit se kovového penízku ve středu a nahradit jej něčím jiným - jinak jsem vše plánovala nechat při starém.


Rozbor:
♦ Vše zachováno kromě kovového korálku, který byl uschován ke dvěma jeho bratříčkům z náhrdelníku "Robustní roztomilost"

Přidaná hodnota:
♦ Kovový komponent: dokoupen
♦ Tmavě červené korálky: stejné jako u "Čtverečkovaného čosi", dopotřebovány do posledníhoNáhrdelník se mi nyní nosí mnohem pohodlněji.

Co ale provedu s těmi kovovými penízky?
A se zelenými fimokorálky, které mi zbyly nevyužité po metamorfóze náhrdelníku s bílými růžičkami?
Recyklace plodí zase další recyklaci...


Annika
 


Komentáře

1 Vlasta Vlasta | E-mail | Web | 19. srpna 2015 v 13:52 | Reagovat

Já sice moc náhrdelníková nejsem, ráda si však takové šperky prohlížím. A ty jsi fakt zručná, v porovnání se mnou jsi přeborník! :) Myslím, že změny jsou prostě nevyhnutelné, vždyť všichni se měníme. :)
Ta růžičková sponka se mi líbí asi nejvíc. Pokud se to rozpadne, určitě to vyrob znovu! Jak dlouhé máš teď vlasy, mimochodem? :)
Těším se na využití těch zelených korálků. :)

2 Annika Annika | Web | 27. srpna 2015 v 16:02 | Reagovat

[1]: Děkuji moc! Vlasy mám nyní přibližně po lopatky. Ty vlasy, které vidíš na fotce však nejsou mé, ale sestřiny, která je má delší než já :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama