Je lepší ucho mít.

Grisaia no kadžicu

10. února 2015 v 20:26 | Annika |  Anime
V posledních měsících bylo anime tím úplně posledním, na co jsem měla chuť a náladu. S příchodem zkouškového období však přišel stres a dočasně přestal zkoušet sbor, můj hlavní zabiják chmur a napětí - vrátila jsem se tedy zpět ke kresleným seriálům. Přemýšlela jsem, po kterém z celkem dvanácti rozsledovaných anime sáhnout, až jsem se rozhodla pro v titulku zmíněný kousek.
V říjnovém článku První dojmy I. jsem jeden odstavec věnovala právě i Grisaia no kadžicu. Ve zkratce jej shrnu: mé dojmy byly spíš negativní, ale rozhodla jsem se tomu dát šanci. Nu, a v tomto článku se, milý čtenáři, dozvíš, zda to byl dobrý nápad nebo ne.


Název: Grisaia no kadžicu (The Fruit of Grisaia, Le fruit de la Grisaia, グリザイアの果実)
Počet epizod: 13
Rok vysílání: 2014

(Ne)děj
Drobný nástin děje jsem provedla již v článku s prvními dojmy. Vypadalo to, že se příběh bude vyvíjet jasně a srozumitelně: hlavní hrdina Júdži se po nástupu do oné speciální školy, kde jediná učitelka a zároveň ředitelka vzdělává pouze pět dívek, začne seznamovat se svými spolužačkami. A s postupujícím časem se nám divákům budou odkrývat temné minulosti jak děvčat, tak našeho milého protagonisty.
O prvním dílu jsem se v onom zmíněném článku vyjádřila tak, že na mě trochu působil jako přehlídka kalhotek, nicméně i tak jsem v ději nalezla cosi lehce mrazivého, co mě přinutilo zkusit to dál (a nebyl to jen svůdný hlas mé lásky Sakuraie Takahira).
Tohle anime mělo jedno velké štěstí, a to to, že jsem se rozhodla na něj dívat o zkouškovém období, kdy jsem chtěla hlavně relaxovat a ne si motat hlavu složitými zápletkami. Za normálních okolností bych proto tento seriál už dávno vzdala, protože po pěti dílech se pořád nic a nic nezačínalo dít. Pořád jen žertovné, lehce pikantní scénky s hlavním hrdinou a jednou či více děvčaty, a drama nikde. Že však bylo zkouškové, zaťala jsem zuby a počkala si. A drama nakonec konečně přišlo.
Nelze však říct, že by se s tímto pozitivním vývojem kvalita seriálu zvýšila.
Vždycky díl začal tak, že se dívčí hrdinka začala jednoho dne z ničeho nic chovat nebo cítit nějak divně. Náš drahý Júdži si toho pokaždé všiml, a pak se nějakým způsobem od hrdinky dozvěděl, co ji v minulosti potkalo za hrůzu a proč je tedy studentkou v této podivné škole. Pokaždé ji pak z oněch trablí nějakým velmi specifickým způsobem vysvobodil (třeba ji pohřbil za živa a podobně), a hrdinka mu pak zbavená můr a bolů plná vděku padla kolem krku. A já se nestačila divit, co jsem to zase viděla...

Kazami Júdži a jeho harém
Předpokládám, že se dozajista najdou lidé, kteří hlavním hrdinkám a hrdinovi přišli na chuť, já však asi nejsem ten správný divák se správným smyslem pro humor. Ano, správný smysl pro humor, to je to hlavní, co mi brání pochopit, v čem spočívají charaktery a chování postav z Grisaia no kadžicu.
Kazami Júdži je specifický tím, že jeho srdce nezná emocí. Přišlo mi to občas docela zajímavé, občas vtipné, většinou jsem ale měla chuť vzít něco tvrdého a bouchnout jej po palici. Júdži mi tak moc lezl krkem, že jsem po posledním díle s hrůzou zjistila, že jsem si kvůli tomu ani nezvládla užít krásnou barvu hlasu mé lásky Sakuraie Takahira.
Amane Suó. Dlouhatánské vlasy v barvě magenty, vnadný hrudník, lehce úchylácké sklony. Makina Irisu. Drobná, dětská, mluvící neposlouchatelným hlasem a říkající Júdžimu "onii-čan". Mičiru Macušima. Blonďaté culíky, růžová ledvinka kolem pasu, nesnesitelné nanynkovské manýry. Sači Komine. Služtičkovský obleček, přezdvořilá mluva. Jumiko Sakaki. Samotářská, nepřístupná, ozbrojená skalpelem na papír. Tolik stručně k dívčím hrdinkám.
Některé jsem si s postupem času více méně, spíš méně oblíbila. Jiné jsem začala přímo nesnášet.

Ostatní postřehy všeho druhu
Dějově pro mě bylo toto anime spíše zklamáním. Očekávala jsem srdcervoucí nebo aspoň hodně neotřelé příběhy z minulostí hrdinek, ani jeden mě však dostatešně nenadchnul. Snad až ten poslední, příběh Amane Suó zvaný jako "Angelic Howl", na mě dokázal zapůsobit. Řekla bych ale, že to bylo mým momentálním labilním náladovým rozpoložením. Ve stabilnějším stavu bych dozajista nijak zvlášť odvázaná nebyla.
Některé scény byly lehce drsné či nechutné. Ač na to normálně vůbec nejsem, zde to oceňuji a beru jako "příjemné" zpestření.

Co jsem vůbec nepochytila, byl konec. Hádám, že to byl jasný odkaz na budoucí pokračování. Nemám ale ráda, když jsem vmanipulovávána do postavení zmateného diváka. A jestli budu v konzumaci tohoto dílka pokračovat, to jsem se ještě nerozhodla.

Ani po "řemeslné" stránce jsem moc nadšená nebyla. Všechno na mě bylo, co se grafiky týče, v příliš růžových tónech. Pamatuji si, že soundtrack mě občas dokázal upoutat, žádné melodie jsem si ale ve finále nezapamatovala, tudíž evidentně nijak závratně oslňující nebyl. Určitě ale k seriálu pěkně seděl.
Na anime obecně mi odjakživa vadila jedna věc, a to deformovaně vysoké hlasy dívčích postav. Zde jsem si tohoto trhače uší užila až dost. Vím, že už se opravdu hodně opakuji, ale těší mě, že aspoň hlavní hrdina byl namluven libozvučným hlasem Sakuraie Takahira.


Tenhle ending mi přišel docela miloučký :-)

Celkově si myslím, že hodnocení z mé strany asi nelze zrovna brát jako absolutní pravdu, neboť nejsem příslušníkem správné cílové skupiny. Říkám nicméně, že Grisaia no kadžicu mě nijak zvlášť nezaujalo. Viděla jsem ale i seriály, které bych hodnotila výrazně hůře. Přeci jen se mi zde podařilo najít pár věcí, které mě příjemně upoutaly. Můj finální verdikt zní: průměr.

Hodnocení: 5/10

____________________
Zdroj ilustračního obrázku: Anime-Planet.com


Annika
 


Komentáře

1 Vlasta Vlasta | E-mail | Web | 14. února 2015 v 12:10 | Reagovat

Anime, jehož název je pro mě nezapamatovatelný a jehož děj (jestli se tomu, cos popsala, dá skutečný děj říkat) nepříliš atraktivní. Nicméně souhlasím s tím, že pro cílovou skupinu diváků to mohlo být třeba zajímavé. :)

A jak ti vůbec dopadlo zkouškové? :)

2 maika maika | 20. května 2015 v 10:34 | Reagovat

nenávidím, když někdo píše japonský názvy počeštěně >.< Bleh!
Jinak fajn recenze.

3 gitty93 gitty93 | 1. listopadu 2015 v 14:27 | Reagovat

fascinuje mě že sis vybrala takto depresivní anime :D přece jen není až tak dobré, ale co je horší po jeho shlédnutí jsem se cítil hůř než na začátku...popravdě se docela divím že jsem vše dokoukal do konce

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama