Je lepší ucho mít.

Glasslip

2. října 2014 v 11:31 | Annika |  Anime
Mám ráda anime od studia P.A. Works. Tari Tari, Another, Nagi no Asukara, Red Data Girl... u některých mi příběh připadal lepší, u jiných horší, ale vždycky se mi zde hrozně líbila animace, design postav a prostředí. Počátkem léta jsem proto nedočkavě vyhlížela den, kdy konečně začne vycházet Glasslip, který se tvářil velice slibně.
Očekávala jsem, že dějově to bude něco podobného NagiAsu (nebo AnoHana od jiného studia), tedy dramata všedních dní jedné party dospívajících, kteří jsou mezi sebou provázáni složitými a občas ne úplně jednoznačnými vztahovými propletenci. Když konečně vyšel první díl, natěšeně jsem jej zapnula, a... řekla jsem si, že se to celé rozběhne až v dalším díle... a takhle jsem čekala až do posledního. Marně.

Název: Glasslip (グラスリップ)
Počet epizod: 13
Rok vysílání: 2014

Příběh v příslibech a hrubých obrysech
Anotace slibovala hlavní hrdinku, jejíž snem je stát se sklářkou. Wow, tak to tu ještě nebylo, napadlo mě. Čekala jsem automaticky tedy i to, že když má hrdinka takhle originální koníček, budou se mu v příběhu hodně věnovat, a to by mi bývalo přišlo opravdu zajímavé. Ano, podobně se i stalo, sklo dostalo důležitou roli... ale ne takovou, jakou jsem měla na mysli.
Malé přímořské městečko v létě (=klasická scenérie v anime od P.A. Works). Parta kamarádů. Tři holky a dva kluci. A tu se najednou mezi nimi objeví jeden neznámý, který svým příchodem naruší dosavadní pohodu. City začnou tryskat na povrch, ať už romantické nebo jen přátelské. A hlavní hrdinka začíná mít zvláštní vize, když se dívá na skleněné předměty. Záhadný chlapec jí na to tvrdí, že jsou to záblesky budoucnosti a sám je prý vidí také. Zní to celkem dramaticky, že?

Ale ono to ve skutečnosti moc dramatické nebylo.

PPP aneb Přehled podivuhodných postav
Fukami Tóko. Mladá umělkyně, umí dobře kreslit slepice a učí se od rodičů sklářské řemeslo. Nezáživná, poměrně plytce působící postava, kterou ale stejně všechny ostatní charaktery zbožňují. Nikdy jí nerozumím.
Takajama Janagi. Atraktivní tanečnice se snem stát se modelkou, nešťastně zamilovaná. Občas působí trochu jako nána, často jí nerozumím.
Nagamija Sači. Ubožačka sužovaná jakousi chorobou, která ji dělá slabou a křehkou. Zanícená čtenářka. Nikdy jí nerozumím.
Imi Jukinari. Málomluvný, věčně zamračený sportovec se zraněnou nohou. Nešťastně zamilovaný. Občas mu i možná rozumím.
Širosaki Hiro. Veselý, energický, ale občas i trochu stydlivý kluk, fanda do horolezectví. Pro mě jediná snesitelná postava. A jen občas mu nerozumím.
Okikura Kakeru. Narušitel pořádku. Jeho rodiče vlastní fešnou moderní vilu, on ale spí ve stanu. Samotář mající lehce roztrojenou osobnost. Rozumím mu nejmíň ze všech.

A těchhle šest se sešlo, aby společnými silami diváka bavili po třináct epizod. Mě osobně od začátku až do konce bavil jen sympaťák Hiro.

Rozpaky a drobná zklamání
Hned po první epizodě mi bylo jasné, že tohle dílo nebude tak úžasné jako Nagi no Asukara či AnoHana. Byla jsem totiž nadmíru zmatená, co se to vlastně před mýma očima odehrává. Dost zvažuji, že se na první díl podívám dodatečně ještě jednou, abych jej zkusila lépe pochytit. Divák je totiž nemilosrdně vržen do spontánně fungující směsice vztahů a lokalit. Měla jsem problém se zorientovat. Například jsem si asi až do třetího dílu myslela o jedné postavě, která v jednom kuse lezla Hirovi do pokoje a dělala si z něj legraci, že to je Janagi... ale má ségra mi pak suše sdělila, že to je Hirova starší sestra. A doteď mi nedošlo, jaký vztah váže Janagi a Jukinariho, že bydlí v jednom domě. (Edit: už jsem to zjistila na internetu a vůbec si nevybavuji, že by se to kdy řeklo v seriálu.)

Naprosto jsem neporozuměla tomu, co se po celou dobu seriálu dělo. Když jsem pak nad tím přemýšlela, uvědomila jsem si, že se tam vlastně nedělo téměř nic. Tóko a Kakeru pořád o čemsi filosofovali a takzvaně viděli do budoucnosti. Sači polehávala v nemocnici a Hiro trávil čas u ní. Jukinari a Janagi se vypořádávali se svými nešťastnými láskami a chodili běhat. Občas všichni posedávali v kavárně, občas tam někteří z nich brigádničili. A v jednom kuse si esemeskovali, ó jak mně to lezlo na nervy! To, že dnes vídám na každém kroku (nejen) nahrbené puberťáky přilepené prsty k displejům smártfounů, mi bohatě stačí, nepotřebuji se na to ještě dívat v seriálu. Ale aspoň působili opravdu jako reální dospívající, to jim budiž k dobru.

Ve zkratce: přišlo mi to pořád stejné - pořád stejně o ničem.

Abych ale jen nekritizovala, animace nezklamala, připadalo mi to asi jako ta nejpozitivnější věc z celého seriálu. A postavy byly graficky hezky vyvedené. Nyní se však dostávám ke zvuku a opět se tímto vracím k prskání jedovatých slin. Soundtrackem byla snad bez výjimky vážná hudba nebo něco, co se jí podobá. Přišlo mi, že v mnoha situacích se to zrovna příliš nehodilo k ději. Ale mé milované Chopinovo druhé nokturno, které v anime hrálo často, sedělo vždycky dobře, aspoň to :-)
Seijú odvedli dobrou práci. A Janagi navíc namluvila má oblíbenkyně Hajami Saori, její hlas se k této postavě skvěle hodil. Ale opět si musím rýpnout do hlavní hrdinky Tóko, nebo spíš do jejího hlasitého a vysokého "HÉÉÉÉ?!?" kterým reaguje, kdykoliv ji něco překvapí. A že takovéto okamžiky nastávaly poměrně často... Už dlouho jsem neslyšela víc uširvoucí zvuk než tohle citoslovce. Celkově mi přišlo, že Tóko mluvila dost ufňukaně a nezajímavě. Možná i proto se mi tahle postava zdála tak nepodařená (kromě vzhledu). Ale slepičky umí kreslit dobře, to musím uznat.
Opening mě zaujal průměrně, přišel mi velmi podobný jiným openingům k anime od studia P.A. Works. A když jsem poprvé slyšela ending, myslela jsem, že se skácím pod židli, neb mě vylekal jak děsnou písní, tak animací. Ale ti čibíci jsou docela rozkošní :-)


Jen pro silné povahy.

Bylo pro mě radostné se na anime dívat a poslouchat skoro všechny herce. Méně radostné vnímat. A ještě horší uvědomit si, že přede mnou běží nějaký děj, který je buď neexistující, nebo je můj mozek pro něj příliš přízemní. Nerada bych, aby můj článek vyzníval příliš negativisticky - nechci nikoho úmyslně zrazovat - ale myslím, že se nevyplácí mít ke Glasslipu nějaká příliš vysoká očekávání. Rozhodně jsem ráda, že jsem jej viděla. Ale myslím, že bych na prstech dokázala vypočítat lepší způsoby, jak bych strávila čas věnovaný jeho sledování.

Hodnocení: 5/10
(jeden bod za animaci, druhý za Hira, třetí za Hajami Saori, čtvrtý za Chopina a pátý za ty některé momenty, které mě opravdu bavily sledovat)

____________________
Zdroj obrázku: MyAnimeList.com


Annika
 


Komentáře

1 Ryuu L ^ ^ Ryuu L ^ ^ | Web | 2. října 2014 v 13:28 | Reagovat

hmm :) ďakujem za zverejnenie recenzie! :) moc som ich nevidela ale predsa len som mala chuť si toto anime pozrieť :) ale myslím, že to odložím na neskôr, aby som niekedy vyplnila prázdny čas :DD

2 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 2. října 2014 v 14:20 | Reagovat

Anime mě také docela zaujalo, tehdy jsem toho ale měla v plánu hodně, takže jsem ho nakonec dala jen na čekací listinu a teď jsem ráda, že jsem tak udělala. Protože na něj ze všech stran slyším jen kritiku.
Ono už i Red Data Girl mě dost zklamalo, taky mi to přišlo dost o ničem a hlavně hrdinka mě většinu času vytáčela, ale Another se mi líbilo a na Nagi no Asukara jsem slyšela převážně chválu, takže to mám v plánu.

3 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 2. října 2014 v 19:42 | Reagovat

Od tohoto studia jsem viděla Another a stálo to za to.
Jestli jsi zklamaná... ono takových anime je dost, od kterých očekáváme něco víc, než mají. Znám to taky. Asi se tomuto obloukem vyhnu, protože já ráda u filmů a seriálů přemýšlím nad postavami a dějem, takže asi ne
Každopádně recenze je dobře udělaná a i přes nelibost rozpracovaná :)

4 Annika Annika | Web | 5. října 2014 v 21:52 | Reagovat

[1]: Tohle anime je opravdu jen na zahánění té nejhorší nudy :-D

[2]: RDG mě rovněž spíše zklamalo, pořád mi to ale přišlo lepší než toto. Izumiko mi přišla podobně špatně snesitelná jako Tóko. Another mě moc nenadchlo, ale NagiAsu je skvělé, a pak taky příjemná oddechovka Tari Tari :-)

[3]: Děkuji! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama