Je lepší ucho mít.

Maria-sama ga miteru

3. září 2014 v 18:35 | Annika |  Anime
"I dnes prochází dívky shromažďující se v zahradě Panny Marie vysokou bránou s andělskými úsměvy na tvářích. Jejich čistá těla a duše jsou zahaleny ve tmavých školních uniformách. Nažehlené záhyby jejich sukní a bílé námořnické límečky musí být vždy upravené. Upřednostňuje se zde pomalá chůze. Lillian, škola pro dívky, je panenskou zahradou." Tato mnou dosti neuměle přeložená slova (kamenování povoleno, preferovala bych ale spíš konstruktivní kritiku), kterými začíná každý díl anime seriálu Maria-sama ga miteru, jsem se poměrně brzy nechtěně naučila zpaměti. Působí na mě svou sladkou poetičností trošku legračně. Ale jsou výstižná, tudíž není proč se jim smát.

Vyzkoušet úplně vše, co se na světě dá, mezi mé zásady nepatří ani v životě reálném, ani ve světě 2D postaviček s velkýma očima. Ohledně anime jsem vyzkoušela rozličné žánry, některé jsem si oblíbila, bez jiných bych se byla úplně v klidu obešla - třeba jaoi. Napadlo mě ale, že bych se mohla z čiré mladistvé zvídavosti zkusit podívat i na protiklad jaoi, tedy juri či šódžo ai. Jako pokusného králíka jsem si zvolila právě tento seriál.


Pozn. V japonských slovech používám českou transkripci.

Název: Maria-sama ga miteru (マリア様がみてる)
Anničin amatérský překlad: Panna Marie nad námi bdí
Počet epizod: 13
Rok vysílání: 2004

A proč zrovna tohle? Vždyť to zní dost cákle!
V anotaci na stránkách Anime-Planet.com jsem se dočetla nějaké fešné libozvučné latinské názvy, které se v seriálu měly často objevovat, a zaujalo mě i slovní spojení "forbidden romance". Představila jsem si školu plnou dívek vychovávaných v křesťanském duchu - a mezi nimi se objeví dvě hlavní hrdinky, které zjistí, že si vzájemně jsou více než dobrými přítelkyněmi. Lásku klíčící v puritánském nábožném prostředí, kde se něco, jako je milostný vztah mezi osobami stejného pohlaví, netoleruje. Zní to docela romanticky a dramaticky... a mohlo by to třeba být i tragické, hihihi, jsem si říkala. S takovýmito očekáváními jsem se tedy definitivně rozhodla přidat na Anime-Planet tento kousek do "want-to-watch" seznamu.

Nástin dění
Jumi je obyčejnou studentkou prvního ročníku dívčí školy Lillian, ve které je zaveden specifický senpai-kóhai systém. Starší studentky berou pod svá ochranná křídla mladší; stávají se vzájemně "sestrami" (v příběhu se používá francouzské slovíčko soeur). Studentská rada se zde skládá ze tří členek, kterým se přezdívá podle tří odrůd růží - Rosa Foetida (žlutá), Rosa Gigantea (bílá, vypadá trochu jako šípková) a Rosa Chinensis (čínská růže). Jejich mladší sestry jsou zvány stejně, ale za jméno růže se připojuje en bouton - v rozpuku. Všechny tři růže i jejich mladší sestry jsou po celé škole nesmírně obdivované.
A že je Jumi, jak jsem řekla, naprosto obyčejnou prvačkou, je značně překvapená, když jednoho dne si ji za podivných okolností z podivných důvodů za svou petit soeur vyvolí právě Sačiko, elegantní Rosa Chinensis en bouton...

Jumi se nyní jako mladší sestra Sačiko může dostat blíž ke všem třem růžím i jejich sestrám, poznat jejich charaktery, jejich problémy a pokusit se porozumět jejich sesterským vztahům - a zároveň budovat své pouto s přísnou, uzavřeně a nedostupně působící Sačiko.

Postavy a jejich vztahy
Potěšilo mě, že žádný z charakterů nepůsobí ploše a prázdně, naopak mi přišly příjemně mnohovrstevnaté. Vzhledem k tomu, že anime má další tři série a několik OVA, doufám, že ještě uvidím je pořádně se rozvíjet. Tím myslím hlavně postavy vedlejší, tedy ne Sačiko a Jumi. Těmto dvěma hrdinkám totiž dozajista bude v příběhu věnováno prostoru dost. Vztahy hrdinek se hezky přímo před očima diváka vyvíjejí, je možné sledovat, jak Jumi a Sačiko tápají, aby k sobě postupně hledaly cestu.
Byla jsem ale překvapená, proč v anotaci psali o "forbidden love" - žádná zakázaná láska se totiž nikde nezrodila. Všechny hrdinky mají mezi sebou vztahy akorát tak balancující mezi normálním dívčím přátelstvím a "něčím víc", nicméně ona přitažlivost a náklonnost je pouze jen lehoučce naznačována. Mladší sestry ke starším vzhlížejí, starší mladší vedou, na tom jsou jejich sesterské svazky založeny. Také spolu hovoří zdvořilou japonštinou, sprosťárny a drsné pořvávání, kterých jsou plná akční anime, zde nenajdete. Seriál je z tohoto hlediska stejně čistý a vytříbený, jako bílé námořnické límečky jeho hrdinek.

Celkové dojmy
Do oné atmosféry nevinnosti a čistoty, která v seriálu po celou dobu panuje, diváka již uvede opening, který považuji za sice možná na můj vkus příliš sladký, ale zdařilý a hodící se k seriálu jak z hlediska animace, tak hudby, kterou tvoří něžná skladba pro smyčce, klavír a příčnou flétnu. I ending je vážnou hudbou, ten se mi ale již moc nelíbil.


Grafika mi nepřipadala nijak závratně úžasná, ale oko poměrně potěšila. Vše bylo jakoby lehce do modra a do žluta, což příjemně doplňovalo onu zmiňovanou jemnou atmosféru. Celkem se mi i líbilo, jak vypadaly postavy. Těšily mě mimo jiné i jejich po kolena dlouhé sukně. Asi je to tím, že nejsem chlapec, ale ty ultrakraťounké minisukénky, které jsou v drtivé většině součástí uniforem kreslených středoškolaček, mě vážně nebaví.
Seijú rovněž odvedly dobrou práci, hlasy se k hrdinkám navíc i příjemně hodily.
Ač jsem si původně nemyslela, že se tak stane, panenská zahrada školy Lillian mě zaujala a její "čistota a nevinnost" mi nepřipadala směšná, ale líbila se mi. Na druhou stranu, i ta nebyla úplně stoprocentní díky jedné lehce úchylné člence studentské rady, která onu atmosféru občas zpestřila - jinak by to byla přeci jen trošku nuda - ale i její tulení se k Jumi vypadalo docela i... hm... počestně.

Myslím si, že anime rozhodně není pro každého. V rámci žánru řádně srovnávat nemohu, jelikož toto bylo mé první a v dohledné době určitě poslední šódžo ai, ale myslím si, že jde o docela kvalitní, zajímavý a příjemný seriál (ač má romantická, dramatická a tragická očekávání naplněna nebyla). Experiment přinesl pozitivní výsledek.

Hodnocení: 8/10

※ ※ ※

Obrázek: myanimelist.com

Annika
 


Komentáře

1 Vlasta Vlasta | E-mail | Web | 3. září 2014 v 20:00 | Reagovat

I když se u mě asi komentování anime článků nestane tradicí, musím se přiznat, žes mě skoro navnadila. (Skoro, protože bych stejně na anime neměla čas. :D) A tvůj nový styl zápisu se mi moc líbí! ;)

2 Annika Annika | Web | 20. září 2014 v 16:11 | Reagovat

[1]: Ó, jaká to pro mě čest! :-) A moc mě těší, že se ti líbí, budu se tímto způsobem snažit pokračovat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama